Фортифікації на Сумщині

Чому жодного договору з будівництва укріплень досі не виконано Джерело: https://censor.net/r3560716

YKeuPolitico
12 Просмотрено
10 мин. читать

Автор: Ольга Прокопишина

У минулому році на Сумщині мали відбудувати систему фортифікацій загалом більш ніж на 3 млрд грн, проте жодного контракту зі створення оборонних укріплень, що проводив Департамент Сумської ОВА та Сумська служба відновлення, не завершено. БізнесЦензор дізнавався про можливі причини. 

Цього року російські війська змогли швидко просунутись углиб Сумщини, зруйнувавши чимало житла та людських доль. За даними нещодавно призначеного очільника Сумської ОВА Олега Григорова, у регіоні наразі оголошено евакуацію у 213 населених пунктах.

29 червня американське видання The Wall Street Journal присвятило ситуації на Сумщині головний матеріал. У репортажі йдеться про те, що Росія зосередила навколо Сум 50 000 військових, які переважають сили ЗСУ у співвідношенні 3 до 1. І що утримання Сумщини наразі коштує українцям більше людських жертв, ніж було можливо, зокрема через відсутність фортифікацій.

«Впродовж пів року, коли Україна утримувала територію в російській Курській області, солдати, які там воювали, вважали, шо військові готуватимуть міцні оборонні позиції на українській стороні кордону. Натомість після хаотичного і дорогого відступу з Курська вони виявили застарілі окопи без укриття від дронів», – пише американське видання.

Натомість міністр оборони Рустем Умєров минулого тижня розповідав, що зараз оборонні лінії «покращуються в районах, що знаходяться під загрозою». При цьому міністр запевняв, що у 2024 році, за напрямами, де будівництво здійснювали військові частини, виконано від 96% до 99,9% поставлених завдань.

Однак на Сумщині держкошти на будівництво фортифікацій також спільно розподіляють місцева Служба відновлення та розвитку інфраструктури та Департамент капітального будівництва Сумської ОВА, які наймають приватних підрядників.

Як підрахував БізнесЦензор, Департамент капітального будівництва Сумської ОВА у 2024 році провів 116 тендерів «Нове будівництво фортифікаційних споруд на території Сумської області». Підрядників цих закупівель в ОДА засекретили.

Лише один тендер на постачання матеріалів для будівництва має відкритого підрядника – ТОВ «Югсталь». Фірма почтачала Департаменту капітального будівництва «матеріали, вироби, конструкції для облаштування військових інженерно-технічних і фортифікаційних споруд (малопомітні перешкоди типу МПП)».

Тендери були проведені через електронну систему Prozorro ще на початку, або всередині 2024 року. Загальна вартість договорів на будівництво фортифікацій склала 2,87 млрд грн. Проте станом на сьогодні в статусі виконаного, або завершеного, у Prozorro значиться лише один – на постачання матеріалів з ТОВ «Югсталь». Решта договорів на будівництво фортифікацій лишаються в статусі активних, тобто невиконаних.

У поточному році нових тендерів на облаштування фортифікацій Сумська ОВА не оголошувала.

Своєю чергою Служба відновлення та розвитку інфраструктури Сумської області провела 42 тендера на 1,02 млрд грн, що були оголошені більше року тому – впродовж березня-травня 2024 року. Служба уклала договорів з будівництва фортифікацій на 883 млн грн, на станом на сьогодні жоден з них також не виконано.

Чому договори з будівництва фортифікацій на Сумщині не виконуються?

Днями журналістка Hromadske Діана Буцко запитала про це голову Сумської ОВА Олега Григорова, зазначивши, що коли наші військові зайшли в Суджу і журналісти їхали туди дорогою через Сумську область, то звертали увагу: жодних фортифікацій довкола не будується. І що, можливо, час для підготовки до оборони не був використаний.

«Щодо фортифікацій, їх якості та розміщення всю інформацію нададуть військові, які визначають розміщення та якість фортифікацій. Вони їх будують і вони їх приймають… Важко сказати про їх готовність, не будучи їх кінцевим користувачем», – відповів голова Сумської ОВА.

Щоб дізнатись більше про будівництво укріплень БізнесЦензор звернувся до члена тимчасової спеціальної комісії (ТСК) у Верховній Раді, що досліджує питання фортифікацій, нардепа від партії «Європейська солідарність» Михайла Бондара.

– Можливо вже є результати роботи ТСК, якими Ви можете поділитись? Що Вам вдалось з’ясувати?

– Майже всі матеріали, які надходять до ТСК, – з грифом або «таємно», або «для службового користування», ми також направили запит на Рахункову палату. Хоча розуміємо, що звіт, який Рахункова палата не затвердила, не може братися до уваги. Але ми мусимо розуміти, на основі яких матеріалів звіт робився. Суспільство хоче відповідей на питання, а все «секретять», посилаючись на воєнний стан.

Виявляється, що на двох напрямках – Харківському та Сумському – більш як 20 ВОПів (взводний опорний пункт, – ред.) не було побудовано за кошти, що отримали військові адміністрації. Ми запрошували до ТСК журналістів «Бігус.Інфо», які раніше опубліковували розслідування по фортифікаціям. За моєї ініціативи було їх запрошено до ТСК, інші колеги не дуже хотіли журналістів бачити. Був супротив. Щоб поспілкуватись ми виходили за межі урядового кварталу. На зустріч вийшли лише декілька членів ТСК. Більшість не прийшла на зустріч з журналісткою, що розслідувала розкрадання військовими адміністраціями на будівництві фортифікацій, розповідала про фірми-одноденки, неякісне будівництво, що не відповідає сучасним вимогам, без антидронового покриття. Десь «зубів дракона» (протитанкові надовби, – ред.) немає, десь вони просто звалені на купу, немає «єгози» (колючий дріт, – ред.).

800 об’єктів фортифікації, що будували військові адміністрації, наразі на баланс має взяти Державна служба спецтранспорту (ДССТ, спеціалізоване військове формування, яке входить до системи Міністерства оборони, – ред.). Обладміністрації криком кричали, що не хочемо ні хвилини мати в себе тих фортифікацій на балансі, попри те, що саме обладміністрації були розпорядниками коштів і замовляли послуги будівництва. Але вони розуміли якість тих робіт. Обладміністрації за ті гроші, що держава виділяла, наймали експертизу будівництва фортифікацій, щоб з себе повністю зняти відповідальність. Щоб все перекласти на виконроба.

З тих 800 об’єктів ДССТ взяла на баланс 25, ще 150 були в процесі оформлення документації, що будуть робити з іншими пів тисячі об’єктів, у який спосіб будуть їх брати на баланс, незрозуміло, бо якість ніяка. І вже багато з тих фортифікацій знаходяться на окупованих територіях.

– Який приблизно відсоток фортифікацій вже на окупованих територіях? Про яку суму коштів ми можемо говорити в цьому контексті, що були витрачені на фортифікації, які залишились на окупованій ворогом території?

– Називали загальну суму у 40 млрд грн на будівництво фортифікацій, відкрили кримінальних проваджень на половину цієї суми, що 20 млрд тут же розікрали. ДССТ будує ВОП за 12-13 млн грн, а військові адміністрації – за 25 млн грн. Тобто вполовину дорожче. Ось вам і половина розкрадених грошей. А про відсоток фортифікацій, який залишився на тимчасового окупованих територіях, нам мали підготувати інформацію, ще не підготували. Але думаю, що під 20% точно є.

– А з боку військових вам надають інформацію?

– А як же, ми опрацьовуємо листи. Ми закликали, щоб нам писали. Тому ми звертаємось у військові частини, які зайшли на нові позиції. Військові нам розказують, що нічого не було побудовано, провели ротацію з іншими, там мали побудувати, ті прийшли і нічого не було побудовано.

– Це ви про Сумщину розповідаєте?

– Так, просто окопи були вириті. Щоб не обсипалась земля, обтянули металевою сіткою, яка фактично стає, коли попадає снаряд, тими самими осколками, тому що її рве і вона розлітається та ранить хлопців. Побудовано неякісно, непрофесійно, просто закопувались та розкрадались гроші.

Я думаю, що буде більше інформації, якщо нам вдасться провести закрите засідання Верховної Ради з цього приводу. Ми маємо зібратись на наступному тижні і про це заявити і вимагати. Тому що три тижні ВР не буде працювати: цей тиждень і ще два. Потім на тиждень збираються і ще на чотири тижні у відпустку. І це відбувається у воюючій країні! Це жах! Важко когось зібрати, депутати вже сидять на Мальдівах, засмагають. Все що відбувається, зокрема з будівництвом фортифікацій, їм «до лампочки», вони не хочуть жити в цій країні. Ми будемо пробувати зібрати, хоча б на один день, щоб заслухати.

– Наскільки я пам’ятаю, фортифікації «будували» не лише фірми-одноденки, а й такі великі компанії як «Автомагістраль-Південь». І ніби до неї у правоохоронців було багато питань, кримінальні справи відкривали. Компанія заявляла про тиск, що конкуренти з ними таким чином боряться. Як це збоку виглядає?

– Ми звертались в прокуратуру, вони були присутні на наших комісіях, розказували загалом по фортифікаціям, що відкрито кримінальне провадження і якщо факти будуть доведені, правоохоронці мають нас повідомити. Поки не повідомляли нічого, поки мовчать.

Ми хочемо зібрати у парламенті і прокуратуру, і ДБР, і НАБУ і САП, і Кабмін, щоб вони розказали про реальну ситуацію. Бо ми вже чули від прем’єра Шмигаля, що 100% все побудовано, що все добре, всі кошти освоєні, приїздили голови адміністрацій, розказували, що повністю кошти освоєні, а потім виявляється, що лише в Харківській і Сумській областях по 20 ВОП-ів не побудовані. Це ж не одне бетонне укриття. Це серія окопів, дуже великий обсяг матеріалів та робіт, що потрібний для побудови одного ВОПу, а тут більше 20 не побудовано. 

Поділіться цією статтею